O mne

Volám sa Aneta a mám doktorát z etológie a bioakustiky morčat (teda zo správania a hlasovej komunikácie), ktorý som získala na Poľnohospodárskej univerzite v Prahe, na Fakulte tropického poľnohospodárstva. Moje magisterské štúdium odboru Management voľne žijúcich zvierat a ich chovov v trópoch a subtrópoch (Wildlife Management) prebiehalo v anglickom jazyku. Bakalárske štúdium som absolvovala na Fakulte agrobiológie, potravinových a prírodných zdrojov tej istej univerzity, odbor Špeciálne chovy. Vo svojej bakalárskej práci som sa venovala morčatám a ich chorobám a prevencii, moja diplomová a doktorská práca sa tiež týkala morčiat, avšak ich hlasovej komunikácii, vokálnej ontogenézy a reakcií na predátorov. V rámci štúdia som sa tiež podieľala na výskume hlasových prejavov komb ušatých a emócií morčiat. Z mojej dizertačnej práce vznikol vedecký článok publikovaný v časopise Acta Veterinaria. Časti práce boli zverejnené na konferenciách u nás aj v zahraničí. Môj posledný vedecký článok, tentoraz o kombách ušatých, vyšiel v roku 2020 v časopise Primated.

Prax, kurzy a ďalšie aktivity

stráženie maznáčikov Praha, stráženie maznáčikov v Prahe, Stráženie maznáčikov PetlandAbsolvovala som prax v zoo v Prahe, u hospodárskych a laboratórnych zvierat v stajni našej univerzity, asistovala som 6 rokov u hipoterapie v Hucul Clubu a 2 roky som brigádovala v sieti predajní s chovateľskými potrebami a zvieratami. Absolvovala som množstvo kurzov zamerané na zvieratá napr. kurz canisterapia v organizácii HelpPes, kurz masáží pre psov, kurz prvej pomoci a na ďalších stále pracujem. Angažujem sa tiež ako dobrovoľník a sponzor niektorých organizácií na ochranu zvierat a prírody, som členkou dvoch vedeckých organizácií, jazdím rekreačne na koni a používam výhradne kozmetiku netestovanú na zvieratách. Som držiteľkou Osvedčenia o odbornej spôsobilosti osoby zodpovednej za starostlivosť o handicapované zvieratá.
Vo voľných chvíľach sa venujem svojim zverencom alebo študujem odbornú literatúru o chove, etológii a komunikácii zvierat. Pretože ma baví písanie, píšem články o strážení zvierat do časopisov Haf & Mňau, Môj pes, Moja mačka, Svet psov, Naše mačky a Psie kusy. Príležitostne vystupujem so zvieratami v hobby programoch na ČT1, na Nove a TV Barrandov. Každý rok tiež sponzorujem zvieratá v pražskej zoo a veveričky v záchrannej stanici.

Ako to všetko začalo

Zvieratá milujem odmalička. Životom ma sprevádzalo veľké množstvo zvierat či už kone, psy, mačky, morčatá, králiky, škrečky, potkany, andulky alebo osmáci. Všetky zvieratá som mala rada a na žiadne z nich nezabudnem. Zvieratám som zasvätila celý svoj život, sú pre mňa všetkým. Vďaka nim som, aká som a robím, čo robím. Moja láska k zvieratám ma priviedla k nápadu, ponúknuť ľuďom stráženie domácich maznáčikov počas dovolenky alebo po dobu, kedy sa o ne nemá kto postarať. Uvedomujem si totiž, že ľudia chcú cestovať a zároveň chovať zvieratá, čo sa na prvý dojem veľmi nezlučuje. Ponúkam vám snahu o maximálnu spokojnosť vás aj vášho maznáčika, spoľahlivosť, časovú flexibilitu, rýchlu dohodu a predovšetkým odbornú starostlivosť o vášho maznáčika. Postrážim takmer akékoľvek zviera u vás alebo u mňa doma, ponúkam tiež venčenie psov, masáže pre psov a strihanie zajačikov a dlhosrstých morčiat.

Čo aktuálne robím

Zmysel svojho života som našla nielen v práci so zvieratami, ktorá ma napĺňa, ale aj v sebavzdelávaní. Myslím si, že je škoda, keď ľudia nerozvíjajú svoje schopnosti a vedomosti, pretože stále je čo objavovať a čo sa učiť. Pretože je mojou ďalšou vášňou okrem psychológie zvierat psychológia ľudí, rozhodla som ju študovať na Pražskej vysokej škole psychosociálnych štúdií, kde som štúdium úspešne dokončila v roku 2020.

Moja vedecká činnosť

  • Baklová A., Baranyiová E. 2018. Ultrasonic vocalization in Guinea Pigs (Cavia porcellus), Zoological Days 2018, Prague, p28.
  • Baklová A, Baranyiová E, Šimánková H. 2016. Antipredator behaviour
    of domestic guinea pigs (Cavia porcellus). Acta Veterinaria Brno 85: 293-301.
  • Schneiderová I, Singh NJ, Baklová A, Smetanová M, Gomiz N, Lhota S. 2020. Northern lesser galagos (Galago senegalensis) increase the production of loud calls before and at dawn. Primates 61: 331–338.
  • Schneiderová I, Singh NJ, Baklová A, Smetanová M, Lhota S. 2016. Call me to sleep together! Vocal activity of Senegal lesser galagos peaks early in the morning, Zoologické dni, České Budějovice, p197.
  • Baklová A, Baranyiová E. 2014. Reaction to predators in guinea pigs (Cavia porcellus), Tropentag, Prague, p216.
  • Baklová A, Policht R. 2011. Vokálna ontogeneze morčaťa domáceho (Cavia porcellus), 38.etologická konferencie v Kostelci nad Černými lesy, Kostelec nad Černými lesy, p39. Oral presentation.