O mne

Volám sa Aneta a mám doktorát z etológie a bioakustiky (teda zo správania a komunikácie zvierat), ktorý som získala na Poľnohospodárskej univerzite v Prahe, na Fakulte tropického poľnohospodárstva. Moje magisterské štúdium odboru Management voľne žijúcich zvierat a ich chovov v trópoch a subtrópoch (Wildlife Management) prebiehalo v anglickom jazyku. Bakalárske štúdium som absolvovala na Fakulte agrobiológie, potravinových a prírodných zdrojov tej istej univerzity, odbor Špeciálne chovy. Vo svojej bakalárskej práci som sa venovala morčatám a ich chorobám a prevencii, moja diplomová a doktorská práca sa tiež týkala morčiat, avšak ich hlasovej komunikácii, vokálnej ontogenézy a reakcií na predátorov. V rámci štúdia som sa tiež podieľala na výskume hlasových prejavov komb ušatých a emócií morčiat. Z mojej dizertačnej práce vznikol vedecký článok publikovaný v časopise Acta Veterinaria, na ďalších vedeckých článkoch sa stále pracuje. Časti práce boli a budú zverejnené na konferenciách u nás aj v zahraničí.

Prax, kurzy a ďalšie aktivity

Absolvovala som prax v zoo v Prahe, u hospodárskych a laboratórnych zvierat v stajni našej univerzity, asistovala som 6 rokov u hipoterapie v Hucul Clubu a 2 roky som brigádovala v sieti predajní s chovateľskými potrebami a zvieratami Pet centier. Absolvovala som množstvo kurzov zamerané na zvieratá napr. kurz canisterapia v organizácii HelpPes, kurz masáží pre psov, kurz prvej pomoci a na ďalších stále pracujem. Angažujem sa tiež ako dobrovoľník a sponzor niektorých organizácií na ochranu zvierat a prírody (napr. PETA, Sloboda zvierat, ČSOP, Nadácia na ochranu zvierat), som členkou dvoch vedeckých organizácií (ČSEtS a CZŠ), jazdím rekreačne na koni a používam výhradne kozmetiku netestovanú na zvieratách. Vo voľných chvíľach sa venujem svojim zverencom alebo študujem odbornú literatúru o chove, etológii a komunikácii zvierat. Pretože ma baví písanie, píšem články o strážení zvierat do časopisov Haf & Mňau, Môj pes, Moja mačka, Svet psov, Naše mačky a Psie kusy. Príležitostne vystupujem so zvieratami v hobby programoch na ČT1, na Nove a TV Barrandov. Sponzorujem útloňa váhavého, klokana králíkovitého, krysu akáciovu, Gundi saharského, hutia-Konga a kombu ušatú a som adoptívnym rodičom vakoveveričky lietavej v pražskej zoo.

Ako to všetko začalo

Zvieratá milujem odmalička. Životom ma sprevádzalo veľké množstvo zvierat či už kone, psy, mačky, morčatá, králiky, škrečky, potkany, andulky alebo osmáci. Všetky zvieratá som mala rada a na žiadne z nich nezabudnem. Zvieratám som zasvätila celý svoj život, sú pre mňa všetkým. Vďaka nim som, aká som a robím, čo robím. Moja láska k zvieratám ma priviedla k nápadu, ponúknuť ľuďom stráženie domácich maznáčikov počas dovolenky alebo po dobu, kedy sa o ne nemá kto postarať. Uvedomujem si totiž, že ľudia chcú cestovať a zároveň chovať zvieratá, čo sa na prvý dojem veľmi nezlučuje. Ponúkam vám snahu o maximálnu spokojnosť vás aj vášho maznáčika, spoľahlivosť, časovú flexibilitu, rýchlu dohodu a predovšetkým odbornú starostlivosť o vášho maznáčika. Postrážim takmer akékoľvek zviera u vás alebo u mňa doma, ponúkam tiež venčenie psov, masáže pre psov a strihanie zajačikov a dlhosrstých morčiat.

Čo aktuálne robím

Zmysel svojho života som našla nielen v práci so zvieratami, ktorá ma napĺňa, ale aj v sebavzdelávaní. Myslím si, že je škoda, keď ľudia nerozvíjajú svoje schopnosti a vedomosti, pretože stále je čo objavovať a čo sa učiť. Pretože je mojou ďalšou vášňou okrem psychológie zvierat psychológia ľudí, rozhodla som ju študovať na Pražskej vysokej škole psychosociálnych štúdií. Ide o občasné víkendové štúdium, takže na zvieratka je stále času dosť.

Aké zvieratá teraz chovám

Momentálne mám doma Betty bojovníčku a párik zebričiek pestrých, ktorý mi pravidelne daruje mláďatá. Pretože bolo moje štúdium na VŠ zamerané predovšetkým na africké druhy zvierat, pripomínam si doma Afriku aspoň chovom afrického Achatina a afrického pygmy ježka Nutelly. Mojím najmladším prírastkom je džungarský škrečok Dušan. Donedávna som mala aj úžasného zajačika Rozárku, ktorú si majitelia pred rokmi nevyzdvihli zo stráženia.